Jak se na cestách zabavit

Napadlo mě sepsat stránku z užitečnýma nápadama, co dělat na cestách ať už u nás, či v zahraničí. Jedná se především o nějaký univerzální věci, který se dají dělat téměř kdekoli a taky je v seznamu pár her, který se dají hrát úplně za jakékoli situace. Tak něco z toho vyzkoušejte, určitě to bude stát za to!

1   Free Walking Tour (Prohlídka města zdarma)

Základní info:
  • prohlídka běžně trvá 2.5 až 3 hodiny
  • výklad je vždy v angličtině, někde mají i španělskou nebo německou verzi
  • provází vás místní člověk
  • cena záleží na vás

Tyhle komentovaný prohlídky města jsou postavený na tom, že místní lidi, převážně studenti a lidi, kteří mají rádi cestování, vás zadarmo provedou jejich městem a poví vám spoustu zajímavostí, který byste se jinak nedozvěděli. Dovíte se od nich takový věci, který se prostě nedovíte od nikoho jinýho než od místního rodáka, kterej svoje teritorium zná natolik, že vám z něj může ukázat to nejlepší a nejvíc zajímavý. Základní myšlenkou těchhle free tour taky je, že průvodci chtějí umožnit všem (takže i chudým studentům či jakýmkoli cestovatelům s omezeným rozpočtem) dopřát si kvalitní a zábavnou prohlídku města bez toho, aniž by je to stálo půlku výplaty.

A čím se tyhle prohlídky liší od těch tradičních, nabízených cestovníma agenturama? Tak za prvé to lidi dělají dobrovolně, není to jejich zaměstnání a v podstatě si tímto stylem přivydělávají. To má několik výhod, jako třeba, že vám můžou ukázat a říct co chtějí, a nikdo jim nediktuje, kam by vás měli vzít. Takže se vám určitě nestane, že s průvodcem narazíte na nějaký turistický pasti typu párek na Václaváku za stovku. Ba naopak, průvodci vás i upozorní, kam určitě nechodit a jakým místům se ve městě vyhnout, ať už z hlediska bezpečnosti či toho, kde vás budou chtít jako turistu zaručeně oškubat.No a jak tyhle prohlídky můžou fungovat zadarmo? Je to jednoduchý, na konci takovéto prohlídky většinou dáte průvodci nějaký dýško. Prostě malej či velkej peníz, kterým vyjádříte, jak moc se vám to líbilo a v podstatě tak toho člověka podpoříte. Tenhle styl placení je mnohem příjemnější než u klasických placených tour, a to pro obě strany, návštěvníka i místního průvodce. Ten má motivaci se na rozdíl od dopředu zaplacených průvodců snažit, protože čím lepší bude, tím víc na konci dostane od posluchačů peněz. Navíc nedostane žádnou mizernou výplatu od velké cestovní agentury, která většinu peněz shrábne sama, ale zůstane mu tak všechno, co si vydělal a nikomu už žádný peníze odvádět nemusí. A vy prostě zaplatíte tolik, na kolik si poskytnutý zážitek ceníte.

A jak se na takovou tour dostat? Jednoduše zadejte do Googlu "Free Walking Tour xxx" a místo křížků doplňte název města, kam se chystáte a určitě nějakou najdete. Na webovkách najdete i čas a místo, kde se všichni potkáte a pak už jen hurá poznávat. Já už takhle byla na prohlídce Amsterdamu, Paříže, Budapešti, Bruselu, Wroclawi a bůhví kde ještě a všechny určitě stály za to!A na závěr jen taková malá rada, pokud se chystáte se podobné tour zúčastnit. Nachystejte si dopředu přesnou částku peněz, kterou jste ochotni za prohlídku zaplatit. Ať pak na konci nezjistíte, že u sebe máte jedno Euro a nebo naopak jednu stoeurovku. Přijde mi nevhodný, abyste si pak říkali o peníze na vrácení. Samozřejmě taky nemusíte dávat spropitný žádný, kdyby se vám prohlídka nelíbila, ale to se mi nikdy nestalo a vám se to zaručeně taky nestane!

2   Mapy Use-It

Na tomto tématu pracuji.

3   Hra Kontakt

Na tomto tématu pracuji.